Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii obejmujący profilaktykę próchnicy, leczenie ubytków, odbudowę twardych tkanek zębów – utraconych w wyniku próchnicy czy urazów oraz leczenie endodontyczne (kanałowe).

Podstawą stomatologii zachowawczej są regularne wizyty kontrolne, minimum 1-2 razy do roku. Istnieje wówczas możliwość wykrycia próchnicy w najwcześniejszym stadium, a w efekcie zastosowanie nieinwazyjnego leczenia opartego na zabiegach tzw. remineralizacji. W przypadku zaawansowanego procesu chorobowego konieczne jest opracowanie ubytku i wykonanie wypełnienia, a w ostateczności podjęcie leczenia kanałowego. Zabiegi można wykonać bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym.

Podczas wizyt kontrolnych uczymy naszych pacjentów, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej oraz indywidualnie dobieramy akcesoria do domowej profilaktyki. Instruktaż trwa od 15 do 30 minut, a pacjent jest w niego czynnie zaangażowany – ćwicząc techniki szczotkowania i nitkowania na modelu.

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane kanałowym, to leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba polegające na oczyszczeniu wnętrza zęba z bakterii oraz martwych lub obumierających tkanek miazgi, dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Choroby miazgi najczęściej są powikłaniem próchnicy, choroby przyzębia oraz urazów i przeciążeń w zwarciu.

Leczenie endodontyczne zalecane jest przy: nieodwracalnym zapaleniu miazgi, martwicy lub zgorzeli miazgi, obecności zmian okołowierzchołkowych, nieprawidłowym lub powikłanym leczeniu endodontycznym w przeszłości (złamanie narzędzia w kanale, perforacja), w przypadku pourazowego obnażenia miazgi, a także ze wskazań protetycznych.

W naszej Klinice standardem jest leczenie endodontyczne w powiększeniu, pracujemy używając lupy lub mikroskopu. W tym przypadku nie pobieramy dodatkowych opłat, bo traktujemy takie postępowanie jako niezbędne. Dzięki temu mamy pewność, że leczenie jest bezpieczne dla pacjenta i zakończy się powodzeniem, gdyż bezbłędnie można odnaleźć wszystkie kanały, usunąć stare wypełnienie oraz dokładnie i szczelnie wypełnić kanały, zamknąć perforację korzenia lub dna komory zęba.

Zabiegi higieniczne

Posiadamy pełną, nowoczesną ofertę zabiegów higienicznych – wybielanie zębów, scaling ultradźwiękami oraz piaskowanie.

Zabiegi wybielania zębów żywych i martwych metodą gabinetową (jednoseansową) oraz nakładkową:

Metoda jednoseansowa – ogranicza się do 1-2 godzinnego zabiegu (poprzedzonego zabiegiem higienizacyjnym: scaling, piaskowanie ok. tydzień przed). W trakcie zabiegu nakłada się w postaci żelu na zęby ok. 40-procentowy nadtlenek karbamidu. W zależności od oczekiwań pacjenta oraz reakcji tkanek zębów zabieg powtarza się od 1 do 4 razy. Preparat naświetla się specjalną lampą halogenową lub laserem. Metoda jednoseansowa nie zwalnia pacjenta z przestrzegania zaleceń pozabiegowych: tzw. białej diety przez min. tydzień (okres stabilizacji koloru).

Metoda nakładkowa – podczas wizyty higienizacyjnej (przygotowującej do wybielania) pobierany jest wycisk szczęki i żuchwy pacjenta do przygotowania specjalnych nakładek. Pacjent otrzymuje żel (o stężeniu ok. 16 proc.) który aplikuje do nakładek każdej nocy maksymalnie przez 14 dni. Efekt jest stopniowy, a pacjent może go sam regulować. Podczas okresu wybielania i po należy również przestrzegać tzw. białej diety. Efekt wybielania jest indywidualny oraz zależy od diety i nawyków pacjenta (np. palenie), a także wrażliwości tkanek zębów.

Umawianie wizyty

+48 22 635 31 49
+48 22 833 36 97
+48 606 815 068

Godziny otwarcia

pon - pt: 9:30 - 19:00
sob - nd: nieczynne

Adres:

ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

Parking przy ulicy Dzikiej lub
w centrum handlowym Arkadia