Choroby przyzębia i błony śluzowej (periodontologia)

Choroba przyzębia to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym. Oferujemy wielokierunkowe leczenie chorób przyzębia obejmujące profilaktykę, leczenie przeciwzapalne oraz chirurgiczne, a także kompleksową współpracę ze specjalistami w zakresie protetyki oraz ortodoncji.

Na choroby przyzębia składa się wiele czynników. Główną przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej dodatkowo wspomagana przez uznane czynniki ryzyka: czynnik genetyczny, nikotynizm, choroby ogólne, np. cukrzyca, otyłość, stres.

Choroby przyzębia dzielimy na dwie grupy: zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Zapalenia dziąseł obejmują dwie podstawowe grupy. Do pierwszej grupy należą choroby związane z płytką nazębną i wyłącznie przez nią wywołane, a także choroby modyfikowane przez czynniki ogólnoustrojowe, jak choroby krwi i zmiany hormonalne, choroby dziąseł modyfikowane przez leki oraz związane z zaburzeniami w odżywianiu.

Druga grupa chorób jest związana z infekcjami jamy ustnej, zmianami genetycznymi bądź urazowymi i różnorodnymi chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak np. liszaj płaski czy pęcherzyca. Zapalenie przyzębia dzieli się na cztery grupy. Pierwszą stanowią przewlekłe zapalenia przyzębia, które dzieli się (w zależności od rozległości choroby) na zlokalizowane i uogólnione, a w zależności od stopnia zaawansowania na łagodne, średnio-zaawansowane i zaawansowane. Do drugiej grupy chorób należą uogólnione i zlokalizowane agresywne zapalenia przyzębia. Trzecia grupa obejmuje ostre stany przyzębia, czyli martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz martwiczo-wrzodziejące zapalenie przyzębia. Do czwartej grupy zalicza się zapalenia przyzębia występujące w przebiegu chorób ogólnych oraz nabyte w wyniku urazów, jak również wrodzone.

Zabiegi stosowane w leczeniu to:
– Terapia SRP (scaling root planing) i FMD (full mouth desinfection) uwzględniające usunięcie złogów nazębnych z przestrzeni nad i poddziąsłowych, wygładzenie powierzchni korzeni oraz zastosowanie antyseptyków miejscowo i niekiedy ogólnie
– Kiretaż
– Zabiegi z zakresu chirurgii regeneracyjnej
– Pogłębianie przedsionka jamy ustnej
– Pogrubianie biotypu
– Przeszczep dziąsła
– Pokrywanie recesji
– Szynowanie zębów (w wybranych przypadkach)

Choroby błony śluzowej jamy ustnej to szeroka dziedzina wymagająca specjalistycznej wiedzy oraz bogatego doświadczenia klinicznego. Wiele chorób ogólnych manifestuje się w jamie ustnej, począwszy od chorób wirusowych (półpasiec, HIV, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej), autoimmunologicznych (liszaj płaski, twardzina układowa, choroba Leśniowskiego-Crohna), po stany przednowotworowe (leukoplakia) i nowotwory.

W naszej praktyce kładziemy nacisk na diagnostykę ogólną, współpracę z lekarzami innych specjalności oraz na terapię antynikotynową, szalenie istotną w leczeniu wielu rodzajów chorób błony śluzowej.

Umawianie wizyty

+48 22 635 31 49
+48 22 833 36 97
+48 606 815 068

Godziny otwarcia

pon - pt: 9:00 - 20:00
sobota: 9:00 - 14:00

Adres:

ul. Dzika 19/23
00-172 Warszawa

Parking przy ulicy Dzikiej lub
w centrum handlowym Arkadia